עטיפת הספר הראשון

"לֶסָה התעוררה בתחושת קור. קור עז יותר מצינת הדבקות הנצחית של קירות האבן. קור מלווה בהכרת הסכנה, החמורה מזו ששילחה אותה לפני עשרה מחזורים מלאים, מייבבת מאימה, להסתתר במאורה המצחינה של זוחל המשמר."

(הציטוט נלקח מהאתר "אגודה ישראלית למדע בדיוני ולפנטזיה")

בפסקה זו מתחילה שלישית הספרים המתארים את דברי הימים של פרן. הטרילוגיה מורכבת מ3- ספרים המופיעים על פי הסדר "מעוף הדרקון" (1968), "מסע הדרקון" (1970) ו"הדרקון הלבן" (1978). שלושת הספרים ראו אור בעברית בהוצאת "אופוס".

אחרי קריאה של שלושת הספרים ברצף התיישבתי לכתוב על הסדרה, בהתחלה חשבתי לכתוב על כל ספר בנפרד, אבל הגעתי למסקנה שאי אפשר לפרק את הפוסט הזה לשלושה חלקים.

הסדרה כולה מתרחשת באותו כוכב (שהוא חלק מעולם שלם שמק`קאפרי בראה) פרן – כוכב הלכת השלישי של רוקבאט שבמגזר קשת בגלגל המזלות, הכוכב מורכב מ2 יבשות הצפונית המיושבת והדרומית, החמה וה"נטושה". הכוכב יכול להיות מקום התישבות נהדר לגזע האנושי, ללא דאגות ללא טכנולוגיה, וללא חשמל. אבל בכל אליה יש קוץ.

כוכב הלכת פרן מושך אליו במחזוריות קבועה כוכב נוסף שבעצם פולט על פרן קורים (Thread) שבכל נגיעה בדבר חי (אנושי או צמח) גורם לצריבה ונזק.

כשבני האדם הגיעו לכוכב ונתקלו בקורים מהכוכב (שנקרא על ידם בשם "הכוכב האדום") הם התחילו לנסות למצוא פתרונות כנגד אותו אויב. אחד הפתרונות היה הכלאה של "לטאשים" (על פי פירוש שלי (ואני כמעט בטוח שיש עוד שחשבו כמוני) הלטאשים הינם סוג של שפיריות שבאנגלית נקראים DragonFly) אחת בשניה עד שהגיעו לבעלי חיים גדולים (מספיק גדולים ל4 מבוגרים לרכוב עליהם) וקראו להם על שם גזע מיתולוגי מכדור הארץ "דרקונים".

הדרקונים זהים למה שאנו מכירים כדרקונים, אבל על מנת שיוכלו לירוק אש, הם צריכים ללעוס אבנים (הנקראות באופן אירוני בעברית "אבני אש") שגורמים לפעילות כימית בקיבת הדרקון.

לא כל אדם בפרן יכול להיות בעל דרקון, בכל בקיעת מדגר של ביצים נאספים אנשים שנבחרים על ידי רוכבי הדרקונים, וכל אחד מהם מנסה להטביע דרקון. במידה והדרקון מוצא אותך ראוי להטביע אותו, נוצר קשר הדוק בין רוכב הדרקון לדרקון, שמוביל לאובדן זהות ושגעון במידה והדרקון שלך מת, או מעבר של הדרקון לביניים במידה והרוכב מת.

ברגע שאדם מטביע דרקון משנים את שמו של הרוכב החדש על ידי הפרדת ההברה הראשונה מהשם המקורי שלו ולכן נשים רבות נותנות לילדיהם שמות שניתנים לשינוי, בשאיפה שיום יבוא וגם הם יטביעו דרקון.

בספר הראשון פ`לאר, רוכב הדרקון מוויר בנדן, יוצא למסע חיפוש אחרי אישה, שתטביע דרקונית מלכה, ותהפוך בזמנה למלכת הוויר. במהלך החיפוש מגיע הרוכב עם דרקונו מנמנת` (דרקון ארד גדול מימדים) למאחז רואת`ה, שם הוא פוגש בל`סה, בעלת שושלת דם לשולטים המקוריים של המאחז.

משם העלילה מתחילה להסתבך, פ`לאר יחד עם אחיו למחצה פ`נור ודרקונו קאנת`, ועוד כמובן אנשים נוספים כמו רב אומן רובינטון (אדם העומד בראש קבוצת אמנים – מסוגים שונים כגון חקלאים נבלאים וכו`) הנבלאי שמנסים יחדיו למצוא פיתרון לאויב הוותיק "הכוכב האדום" ולאיומים נוספים שמתגלים בהמשך העלילה.

הספר השני והשלישי באופן הגיוני למדי, ממשיכים את תיאור התלאות שעוברים הגיבורים מהספר הראשון (וכמובן שנוספים גיבורים חדשים בהמשך) ולאט לאט בכתיבה מלאת הומור (ובתרגום נפלא לדעתי של ענבל שגיב נקדימון) מובילה אותנו הגברת מק`קאפרי לסיום שמשאיר טעם לעוד ועוד.

כל ספר נפתח בתיאור קצר של היסטורית הכוכב, ונגמר בדרקונדקס (אינדקס שמות של גיבורי הספר) שמאפשר מעקב מהיר אחרי הדמויות והשמות (שאני מודה בהתחלה לא היה כל כך קל לעקוב אחרי השמות המורכבים של הדמויות).

זו הייתה הפגישה הראשונה שלי עם ספרים של הסופרת הזו, ואני בטוח אמשיך לקרוא ספרים נוספים שלה.

Anne Inez McCaffrey – נולדה ב1 לאפריל 1926, במסצוסטס שבארה"ב. מבין כתביה ניתן למצוא בנוסף לדברי הימים של פרן את סדרת "זמר הקריסטל" וסדרת "כוכב הדינוזאורים" (תרגומי השמות לא רשמיים)

התמונה והמידע על הסופרת והספרים נלקחו מויקיפדיה, ומהאתר "אגודה ישראלית למדע בדיוני ולפנטזיה".